Aerożele są wyjątkowymi porowatymi materiałami nanostrukturalnymi zawierającymi > 90% objętościowych powietrza i posiadającymi szczególne właściwości o ogromnym znaczeniu dla różnych zaawansowanych zastosowań. Głównym celem akcji AERoGELS jest przyspieszenie rozwoju produktów opartych na aerożelach do zastosowań biomedycznych i środowiskowych poprzez utworzenie multidyscyplinarnej sieci opartej na wiedzy, w celu ułatwienia wymiany pomysłów, wiedzy specjalistycznej i wyników poprzez włączenie kluczowych europejskich ośrodków naukowych, technologicznych i rynkowych z tej dziedziny.
Szczegółowe cele akcji to:
- Opracowanie najnowocześniejszych bioaktywnych aerożeli z uwzględnieniem ich wpływu na rynek,
- Stworzenie innowacyjnych aerożeli funkcyjnych do zastosowań środowiskowych, biorąc pod uwagę ich wpływ na rynek,
- Badanie nowych lub modyfikacja istniejących chemicznych (np. zol-żel) i fizycznych (np. suszenie) metod wytwarzania aerożeli oraz opracowanie i dostosowanie narzędzi analitycznych do charakteryzacji struktury i wydajności aerożelu,
- Ocena innowacyjnych dróg przetwarzania aerożeli, zwłaszcza procesów przekształcania zaawansowanych materiałów ze skali laboratoryjnej w produkty komercyjne, z technologicznego i ekonomicznego punktu widzenia oraz pod kątem bezpieczeństwa,
- Usystematyzowanie i ujednolicenie ogólnych podstaw wiedzy na temat aerożeli dotyczącej ich toksyczności, wpływu na zdrowie i środowisko naturalne, ich oceny pod kątem bezpieczeństwa stosowania oraz kwestii regulacyjnych.
Akcja zgromadzi wybitnych specjalistów ze środowiska akademickiego i przemysłu z dziedziny inżynierii materiałowej, inżynierii chemicznej, biologii, chemii środowiska, technologii farmaceutycznej, fizyki, farmakologii, medycyny regeneracyjnej i toksykologii, a także ekspertów regulacyjnych i menedżerów innowacji w celu wspólnego rozwoju technik otrzymywania jak i zastosowań aerożeli jako produktów o wysokiej wartości dodanej.